در تابستان مراقب ریزش موی سر باشید

http://www.hairlosswiz.com/images/thumb/comb.jpg

ریزش موی سر در فصل تابستان به علت تعریق بیشتر افزایش می‌یابد.

دکتر مرضیه مؤذن‌زاده ضمن بیان این مطلب اظهارداشت: با شروع فصل گرما یکی از مهمترین مشکلات پوست و مو، تعریق زیاد است.

وی گفت: عرق حاوی نمک، اوره، مواد آنتی باکتریال و ترشحات غدد چربی پوست است که محیط مناسبی را برای افزایش رشد فلور ( میکروارگانیسم های ) طبیعی پوست سر اعم از قارچ‌های سطحی و عوامل باکتریال ایجاد می‌کند.

دکتر مؤذن ‌زاده خاطر نشان کرد: التهاب پوست کف سر و ترشحات غدد چربی به صورت خارش و ریزش پوست‌ بروز می‌کند و با استحمام مکرر و استفاده از شامپو و کرم‌های مناسب می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

این متخصص گفت: در شرایط عادی ۸۵ درصد از موهای سر در فاز رشد و ۱۵ درصد در فاز ریزش و یا بینابینی هستند که در فصل تابستان ریزش مو ۵ـ۴ درصد افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: اصولاً در فازهای رشد مو، یک یا دو فاز ریزش طبیعی مو وجود دارد که یکی از این فازها در مرداد و شهریور است.

دکتر مؤذن زاده با اشاره به استفاده بیشتر از استخر و دریا در فصل تابستان گفت: به علت وجود موادی مثل کلر و ضدعفونی کننده‌ها در آب استخر و استفاده افراد مختلف از این امکانات، بیماری های واگیردار پوستی شیوع بیشتری دارد.

وی افزود : کلر موجود در آب استخرها موجب تغییر رنگ موی سر می‌شود، بخصوص در موهای رنگ شده و بلوند، زمینه‌ای از رنگ سبز را ایجاد می‌کند.

دکتر مؤذن‌زاده با تاکید بر علل متفاوت ریزش مو گفت: متاسفانه هیچ تست خاصی برای بررسی ریزش مو وجود ندارد. اما علل متفاوتی مثل زمینه‌های ارثی، فصلی، تغذیه‌ای ، مصرف داروها و شرایط هورمونی خاص می‌توانند بر روی ریزش مو موثر باشند.

وی با اشاره به شیوع اعمال جراحی در فصل تابستان گفت: در تابستان به علت تعطیلی مدارس اعمال جراحی انتخابی مثل عمل‌ ترمیمی بینی و دیگر اعمال اصلاحی انجام می‌شود و استرش ناشی از علل جراحی می‌تواند یکی از علل مهم ریزش موی سر باشد.

این متخصص پوست و مو در پایان خاطرنشان کرد: حمام روزانه با شامپوهای مناسب در فصل تابستان بهترین راه مبارزه با ریزش موی سر است.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 8 شهریور 1389    | توسط: Ehsan    |    | نظرات()